W dniach 24 - 28 lipca ministranci wraz z rodzicami spędzili urlop w Wiśle, gdzie gościł nas nasz poprzedni ekonom ks. Stanisław Lasak SDB. Wspaniała pogoda pozwoliła na zwiedzenie wielu pięknych okolicznych miejsc. Pierwszego dnia po przyjeździe, rozlokowaniu w pokojach i posiłku przywitaliśmy się z miasteczkiem udając się na słynny deptak. Następnego dnia pojechaliśmy do Szczyrku, gdzie w Sanktuarium Na Górce pomodliliśmy się przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski dokładnie w rocznicę tamtejszych objawień maryjnych, które miały miejsce 25 lipca 1894 r. Ks. Kazimierz Sala SDB, który od sierpnia będzie pracował w naszej parafii, barwnie i zwięźle opowiedział nam historię Sanktuarium, aż po współczesne świadectwa cudów i łask płynących od Boga za przyczyną Maryi. Tego dnia wyszliśmy również na Klimczok i nie mogliśmy oderwać wzroku od przepięknej panoramy Beskidu. Po górskim wysiłku czekał na nas obiad w salezjańskim Domu Pielgrzyma, za który dziękujemy bardzo ks. Stanisławowi Oskwarkowi SDB. Ponieważ góra Skrzyczne tak bardzo swym potężnym majestatem zapraszała nas na swój szczyt, nie mogliśmy się temu oprzeć i już tylko ze względu na czas :) musieliśmy udać się na nią nie pieszo, lecz kolejką linową. Wieczorem zaś już w Wiśle, po Mszy św. podziwialiśmy wodospady w Czarne i śliczną zaporę tuż pod urlopowym pałacem prezydenckim - wszystko to skąpane w świetle zachodzącego słońca mieniło się złotymi barwami. Drugiego dnia zdobyliśmy Czantorię Wielką (wspierając się nieco kolejką linową). Po południu zaś odwiedziliśmy muzeum Adama Małysza podziwiając wszystkie jego trofea i różne pamiątki naszego wspaniałego skoczka. Po Mszy św. wieczór uprzyjemnił nam grill przygotowany przez ks. Stanisława Lasaka SDB. Kolejny dzień również posiadał skoczkowy akcent, gdyż wyjechaliśmy na skocznię im. Adama Małysza. Tam rozpoczęliśmy spacer tzw. Pętlą Cieńkowską, która jest bardzo malowniczą trasą prowadzącą na górę Cieńków, skąd jakby w samym środku gór, otoczeni Beskidami zjechaliśmy kolejką na dół. Po obiedzie basen w hotelu Gołębiewski stanowił świetną formę odprężenia. Wieczorem, po Eucharystii zaś czekał na nas astronomiczny spektakl - całkowite zaćmienie Księżyca, pod którym dodatkowo błyszczał na czerwono Mars będący w tzw. wielkiej opozycji. Tak dobiegł końca nasz krótki, ale intensywny wakacyjny wyjazd. Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu! Zobacz zdjęcia.

W dniach 25 czerwca do 7 lipca w malowniczej górskiej miejscowości Istebnej odbył się obóz dla Liturgicznej Służby ze wszystkich parafii naszej Inspektorii. Wzięło w nim udział łącznie 33 ministrantów z Krakowa, Lublina, Przemyśla, Staniątek i Witowa. Naszą parafię reprezentowało siedmiu ministrantów. Obóz przygotowany przez ks. Wojciecha Strzeleckiego SDB pełen był atrakcji, które uwzględniały wszechstronny rozwój młodego człowieka. Nie zabrakło więc na nim formacji liturgicznej, modlitewnej, bogatego wyboru spośród kółek zainteresowań, muzyki, sportu, turystyki górskiej i krajoznawczej, turniejów, rozrywki, rekreacji oraz zaproszonych ciekawych gości. Każdy uczestnik wrócił do domu bogatszy w nowe doświadczenia i wspaniałe przeżycia. Na ręce ks. Wojciecha dziękujemy wszystkim organizatorom, którzy na wiele dni przed i w czasie obozu dali z siebie bardzo wiele, aby ubogacić - przede wszystkim w formacji ludzkiej i chrześcijańskiej - naszych ministrantów. Zobacz zdjęcia.

W niedzielę, 17 czerwca ks. Łukasz Auguściak SDB, zastępując ks. proboszcza Michała Kaletę SDB, przyjął czterech nowych ministrantów: Adama Bieńka, Jakuba Stachniewicza, Jana Szymańskiego i Wiktora Szymańskiego. Ceremonia była zwieńczeniem kilkumiesięcznych przygotowań. Życzymy, aby nowi ministranci trwali w pierwotnym zapale i nawet kiedy "komeżka spowszednieje", ochoczo przystępowali do służby przy ołtarzu. Niech ta bliskość przy Bogu obecnemu w liturgii i sakramentach promieniuje na wszystkie wymiary życia codziennego, jak mówią słowa modlitwy: "Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej służby, spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach, przez dzień dzisiejszy i całe me życie szedł tylko drogą zbawienia, przez Chrystusa, Pana naszego. Amen". Jeszcze raz z całego serca gratulujemy nowym ministrantom! Zobacz zdjęcia.

W tegorocznej pielgrzymce LS do Wąwolnicy 15 ministrantów reprezentowało naszą parafię. Było też trzech rodziców, którzy sprawowali opiekę szczególnie nad najmłodszymi.

Jak podaje archidiecezjalna strona LS: "Duszpasterstwo LSO naszej archidiecezji włącza się w obchody patriotyczne poprzez pielgrzymkę ministrantów i lektorów do Wąwolnicy 16 czerwca br. w 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – „Ministranci dla Niepodległej 1918 – 2018”. Chcemy pokazać, że jesteśmy dumni z bycia Polakami.

W pielgrzymce wzięło udział ok. 1500 ministrantów z całej archidiecezji.

O godz. 9:45 wszyscy uczestnicy (ministranci i lektorzy) przeszli pieszo wraz z Reprezentacyjną Orkiestrą Wojskową z miejsca objawień Matki Bożej w Kęble, do Bazyliki Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wąwolnicy niosąc biało-czerwone flagi i czcząc w ten sposób 100 – lecie odzyskania Niepodległości;

O godz. 10:30 w Bazylice Świętego Wojciecha BM miała miejsce uroczysta Msza św. z ceremoniałem wojskowym, pod przewodnictwem Księdza dra Krzysztofa Kwiatkowskiego Kanclerza Kurii Metropolitalnej;

po Eucharystii dla wszystkich uczestników był gorący poczęstunek (forszmak i grochówka).

Od godz. 12:00 do 19:00 były gry, zabawy, zawody, korzystanie z atrakcji sportowych oraz promocje Wojska, drugiej lubelskiej brygady Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej. Nad pielgrzymką patronat honorowy objęli:

Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski,
Beata Mazurek Wicemarszałek Sejmu RP,
Minister Obrony Narodowej,
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Wojewoda Lubelski,
TVP Lublin".

Zobacz zdjęcia.

 

W piątek, 15 czerwca 2018 podczas zbiórki ministranckiej odbyła się ceremonia medalowa, na której ministranci i kadra szkoleniowa otrzymali długo oczekiwany złoty medal. Jest to trofeum ze zwycięstwa w Turnieju o Puchar Matki Bożej Wspomożenia Wiernych kategorii juniorów, zorganizowanym przez naszą parafię. Złoto wręczał proboszcz ks. Michał Kaleta SDB. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno piłkarskich jak i szkoleniowych i organizacyjnych! Zobacz zdjęcia.

(zobacz zdjęcia)

9 czerwca 2018r. na naszym boisku, potocznie zwanym ,,SDB Arena”, odbył się mecz o Puchar Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Podczas tego wydarzenia gościliśmy LS z Parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego. Można więc nazwać to spotkanie meczem derbowym, ponieważ obie parafie należą do jednego dekanatu. Mecz lepiej rozpoczęli goście, którzy naciskali nas od pierwszego gwizdka. Po upływie 7 minut przegrywaliśmy już 0:3. Nasi piłkarze jednak nauczeni porażką, której doznali kilka dni wcześniej podczas sparingu z naszą drużyną seniorów (7:17) poczuli „sportową złość” i natychmiast zaczęli lepiej grać. Niesieni dopingiem kibiców do szatni na przerwę zeszli z wynikiem 2:3. Po przerwie to nasi zawodnicy częściej utrzymywali się przy piłce i najpierw doprowadzając do remisu 3:3 dwukrotnie wyszli na prowadzenie. Bramka na remis i pierwsze prowadzenie to zasługa naszego bramkarza Karola Kleja, który zagrał chyba mecz swojego życia. Nie dość, że bronił bardzo trudne strzały rywali dwukrotnie zdobył gola spod własnej bramki. Regulaminowy czas gry zakończył się wynikiem 5:5. Mimo ogromnego upału i emocji, zmęczeni chłopcy musieli rozegrać dogrywkę. Tam chwilę po jej rozpoczęciu ponownie objęliśmy prowadzenie jednak pod koniec pierwszej połowy dogrywki znów był remis 6:6. Kibice oglądający to spotkanie również przeżywali wielkie nerwy. Wszystko zwiastowało jeszcze większe emocje ponieważ remis utrzymywał się także przez drugą część dogrywki. Na minutę przed końcem meczu zwycięstwo naszej drużynie zapewnił Jan Porzyczka. Ławka rezerwowych, trenerzy i kibice zgromadzeni na SDB Arena wybuchli z wielkiej radości. Po końcowym gwizdku nasi zawodnicy wraz z trenerami podskakiwali z ogromnej radości! Dziękujemy za wspaniałe emocje!

Po meczu jako pierwszy wypowiedział się trener naszych bramkarzy Maciej Stachniewicz: ,, Bardzo emocjonujący mecz. Początek zupełnie nie po naszej myśli, ale później drużyna stanęła na wysokości zadania i po gonitwie za wynikiem ostatecznie wygraliśmy. Chłopcy grali z wielkim zaangażowaniem i zostawili serce na boisku. Duże podziękowania dla sędziego za wysoki poziom sędziowania”.

Do wypowiedzi dołączył też I trener naszych złotych chłopaków: ,, Jestem dumny z tego co mogli tutaj dziś zobaczyć kibice. Dostali niesamowitą dawkę wrażeń. Moi podopieczni pokazali charakter gry. Osiągnęliśmy coś, o co walczyliśmy od dawna, czyli pokazanie, że czy wygrywamy, czy przegrywamy, jesteśmy drużyną. Zostało nam to wynagrodzone. Wygrywamy wspólnie pierwszy puchar. Drużyna jest bardzo dojrzała i teraz czas na kolejne sukcesy. Chciałbym to zadedykować księdzu Marcinowi, który niedługo nas opuści. Dziękuję mu za to, że udało nam się odbudować wielką piłkę w parafii!”.

Na koniec zapytaliśmy o komentarz człowieka sukcesu – Karola Kleja, który wypchnięty przez kolegów z teamu jako pierwszy uniósł do góry puchar: „ Jestem szczęśliwy. Bardzo trudno mi mówić ponieważ nie potrafię jeszcze się opanować, ale to, co czuję jest pozytywne. Treningi przynoszą efekty. Sukcesy przychodzą po ciężkiej pracy jaką wykonujemy my – zawodnicy i nasi trenerzy. Dziękuję wszystkim za tę pracę i kibicom za tak liczną obecność” .

Dziękujemy za wsparcie naszym kibicom, księdzu wikariuszowi Januszowi Gorajowi SDB za uhonorowanie drużyn i organizatorów oraz trenerom i zawodnikom. Największe podziękowania należą się Panu Pawłowi Gocowi za sprawiedliwe sędziowanie meczu. Niech Maryja Wspomożycielka Wiernych i św. Antoni Padewski wypraszają u Pana wszystkie potrzebne do życia łaski.

Składy drużyn:

LS z parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Karol Klej (1)

Jan Ejabugha (12)

Adam Bieniek (3)

Stanisław Giemza (6)

Jakub Jendryszka (14)

Serafin Kapek (2)

Jan Porzyczka (8)

Wiktor Szymański (15)

Jakub Stachniewicz (4)

Marcin Warda (5)

Dominik Zieliński (10)

Mikołaj Drzewiecki (18)

Jakub Poleszak – I trener

Maciej Stachniewicz – trener bramkarzy i asystent

Ks. Marcin Śnieżyński SDB – kierownik drużyny

LS z parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego

Jacek Grzeszczyk

Aleksander Paśnik

Arkadiusz Radomski

Krzysztof Górniczek

Dominik Kiciński

Konrad Skrzypek

Dominik Szymański

Miłosz Kuźmicz

Karol Matlakowski

Szymon Panasiuk

Ks. Paweł Zdybel – trener i kierownik drużyny

Bramki dla drużyny Salezjanów:

Jan Porzyczka 4

Karol Klej 2

Marcin Warda 1

 

Kartki: brak.

Tekst: Jakub Poleszak



W czwartek, 17 maja odbyło się przyjęcie do grona lektorów młodych chłopaków z całej Archidiecezji Lubelskiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp. Stanisław Budzik, a koncelebrowało ją kilkudziesięciu kapłanów odpowiedzialnych za służbę liturgiczną. Od tego dnia nasza parafia ma nowego lektora - Tomasza Kudłę. Gratulujemy i życzymy, aby Słowo Boże zawsze było światłem na ścieżkach życia! Zobacz zdjęcia.  

 

Podczas tegorocznych Savionaliów odbył się Konkurs Liturgiczny. Wzięło w nim udział kilkunastu zwycięzców etapu parafialnego ze wszystkich placówek salezjańskich naszej inspektorii. Karol Jasiński zajął 5. miejsce (zyskując tym samym wyróżnienie) - gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Również wszystkim ministrantom, którzy w lutym wzięli udział w etapie parafialnym dziękuje za podjęcie wysiłku i również życzę sukcesów!

W sobotę 5 maja w uroczystość św. Dominika Savio - patrona ministrantów zgromadziliśmy się licznie na nabożeństwie majowym i Eucharystii. Tak uczciliśmy duchowo małego wielkiego świętego. A po strawie dla ducha był czas na strawę dla ciała - grill, przekąski, ciasteczka no i dla spalenia kalorii różne gry podwórkowe. Św. Dominiku Savio, módl się za nami! Zobacz zdjęcia.

21 kwietnia 2018r. na naszym boisku przy Kościele został zorganizowany I Turniej o Puchar Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Wyszedł on z inicjatywy naszych księży: Ks. Marcina oraz ks. Łukasza a także jednego z lektorów Jakuba Poleszaka. Turniej składał się z 3 drużyn. Oprócz gospodarzy, czyli drużyny Salezjanów udział wzięli Karmelici oraz LS z Parafii pw. Św. Krzyża. Zmagania na boisku rozpoczął mecz Salezjanie-LS z Parafii Św. Krzyża. Mecz stał na bardzo równym poziomie. Ostatecznie zakończył się remisem 5:5. Potem zagrali ponownie LS z Parafii pw. Św. Krzyża z Karmelitami. Tutaj jednak to postulanci zakonni okazali się bezkonkurencyjni wygrywając aż 15:0. Turniej zakończył mecz, w którym nasi reprezentacji bili się o zwycięstwo w całym turnieju. Jednak ponownie Karmelici okazali się lepsi pokonując naszą drużynę 0:5. Tak oto drużyna Karmelitów zwyciężyła w całym turnieju bez straty bramki. Drugie miejsce zajęła nasza kadra – Salezjanie, a trzecie LS z Parafii pw. Św. Krzyża. Po meczu kapitan naszej drużyny Lech Giemza powiedział: ,, Jestem bardzo zadowolony z naszej drużyny. Zagraliśmy tak, jak byliśmy w stanie najlepiej zagrać. Cieszę się, że zagrały schematy, które wspólnie trenowaliśmy w ostatnim czasie. Dziękuję drużynie i kibicom.” Wypowiadał się również nasz bramkarz Maciej Stachniewicz: ,,Poziom gry był bardzo wyrównany spośród tych drużyn, które zagrały. Było dużo błędów z naszej strony, ale jest kilku nowych zawodników (w tym ja) i dopiero zaczynamy odnajdywać się w zespole. Bardzo fajna idea utworzenia takiego turnieju. Mam nadzieję, że będzie powtarzana”. Do tych wypowiedzi dołączył też trener naszej drużyny Jakub Poleszak: ,, Wszyscy zostawili całe serce na boisku. Oczywiście cieszymy się z 2 miejsca. Mamy dużo do poprawy i będziemy nadal pracować. Dziękuję kolegom z drużyny i kibicom, że tak licznie nas dopingowali”. Wszystkie drużyny pamiątkowymi pucharami i dyplomami nagrodził wikariusz parafialny ks. Janusz Goraj SDB. Zobacz zdjęcia.

 

Składy drużyn:

 

Salezjanie:

Maciej Stachniewicz

10. Jakub Poleszak

9. Hubert Wrona

15. Piotr Makarczuk

17. Jakub Skrzypek

3. Lech Giemza ©

21. Piotr Chyliński

7. Jakub Drozd

13. Adam Chyliński

11. Maciej Mikulski

23. Krzysztof Włosek

8. Łukasz Auguściak

Kierownik drużyny: Ks. Marcin Śnieżyński SDB

Karmelici:

Piotr Nalepko ©

6. Artur Krawiec

9. Jarosław Jaworki

17. Bartosz Szpara

13. Stanisław Futrzyński

10. Antoni Futrzyński

8. Franciszek Futrzyński

Kierownik drużyny: Norbert Futrzyński.

 

LS z Parafii pw. Św. Krzyża:

Maciej Antonik

4. Jakub Lakutowicz

17. Kamil Motyka

9. Krzysztof Antonik

92. Adrian Sawka

7. Mateusz Stasieńka

28. Paweł Szymański

27. Mateusz Strzałkowski

8. Piotr Pęderek

Kierownik drużyny: ks. Andrzej Magier

 

Klasyfikacja Końcowa Turnieju:

Kamelici 6 pkt. Bramki: 20:0

Salezjanie 1 pkt. Bramki 5:10

LS z Parafii pw. Św. Krzyża 1 pkt. Bramki: 5:20

 

Klasyfikacja Strzelców:

Piotr Nalepko (Karmelici) – 11 goli

Jarosław Jaworski (Karmelici) – 4 gole

Kamil Małyska (LS z Parafii pw. Św. Krzyża) – 2 gole

3. Paweł Szymański (LS z Parafii pw. Św. Krzyża) – 2 gole

4. Artur Krawiec (Karmelici) – 1 gol

4. Franciszek Futrzyński (Karmelici) – 1gol

4. Krzysztof Antonik (LS z Parafii pw. Św. Krzyża) – 1gol

4. Stanisław Futrzyński (Karmelici) – 1gol

4. Antoni Futrzyński (Karmelici) – 1gol

4.Piotr Chyliński (Salezjanie) – 1 gol

4. Adam Chyliński (Salezjanie) – 1gol

4. Jakub Drozd (Salezjanie) – 1 gol

4. Hubert Wrona (Salezjanie) – 1 gol

 

Żółte Kartki:

Maciej Antonik (LS z Parafii pw. Św. Krzyża)

Jakub Poleszak (Salezjanie)

 

Dziękujemy serdecznie organizatorom za trud jaki włożyli w przygotowaniu najdrobniejszych szczegółów, uczestnikom turnieju i oczywiście kibicom, którzy tak licznie nas dopingowali. Dziękujemy także Panu sędziemu Mateuszowi Balowi, który sprawiedliwie prowadził wszystkie mecze. Gorące podziękowanie kierujemy również do firmy MW Sport, która zaprojektowała i wykonała nasze klubowe koszulki.

Serdeczne Bóg Zapłać!

W dniu 20 kwietnia 2018r. nagrodzono brązową drużynę, która przed dwoma tygodniami zajęła 3 miejsce w Turnieju Międzydekanalnym o Puchar Metropolity Lubelskiego (wśród dekanatów startujących do zawodów na hali Zespołu Szkół nr. 5 im. Jana Pawła II) . Zawodników i trenerów uhonorował wikariusz naszej parafii Ks. Janusz Goraj SDB. Serdecznie gratulujemy!

Kadrę naszą reprezentowali: Karol Klej, Adam Chyliński, Piotr Chyliński, Jarosław Włosek, Karol Jasiński, Marcin Warda, Maciej Śledź ©. Sztab Szkoleniowy: Jakub Poleszak, Ks. Łukasz Auguściak SDB, Piotr Makarczuk, Ks. Marcin Śnieżyński SDB. Zobacz zdjęcia.

Jakub Poleszak.

 

14 kwietnia odbyły się IV Mistrzostwa LS w Szachach Szybkich Archidiecezji Krakowskiej i Salezjańskiej Inspektorii Krakowskiej. Zawody rozgrywały się w pięknej wiosennej scenerii Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Łącznie było 72 zawodników z 20 parafii, zaś od nas w Turnieju wzięło udział sześciu uczestników. Spośród parafii salezjańskich znalazło się sześć reprezentacji: z Krakowa Pychowic, Lublina, Mińska Mazowieckiego, Pogrzebienia, Skawy i Staniątek. Nasi reprezentanci wywalczyli drugie miejsce w kategorii drużyn salezjańskich z rocznika 2006-2003. Serdecznie gratulujemy! Więcej na stronie Inspektorii Krakowskiej. Aby zobaczyć zdjęcia kliknij: zobacz zdjęcia.

ks. Marcin Śnieżyński SDB

 

W piątek, 22 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe w gronie kandydatów, ministrantów, lektorów oraz rodziców. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza złożyliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem i odśpiewaliśmy kolędę "Wśród nocnej ciszy". W części kulinarnej spotkania był barszcz z uszkami oraz liczne ciasta, ciasteczka, cukierki i owoce przyniesione przez rodziców. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej chwili! Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia! Zobacz zdjęcia.

7 kwietnia 2018r. odbyły się finałowe rozgrywki Turnieju o Puchar Metropolity Lubelskiego. Zmagania sportowe rozpoczęła uroczysta Msza Święta, której głównym celebransem był abp. Stanisław Budzik w Sanktuarium Matki Boskiej Latyczowskiej przy ul. Burszytynowej. Następnie nasi reprezentanci wraz ze sztabem szkoleniowym udali się na halę sportową Zespołu Szkół nr. 5 im. Jana Pawła II przy ul. Elsnera. Mimo, że w Turnieju Dekanalnym zajęliśmy w tej kategorii wiekowej 5 miejsce, to otrzymaliśmy tzw. ,, dziką kartę”. Wykorzystaliśmy w pełni tę szansę! Tak oto w Turnieju Międzydekanalnym zajęliśmy 3(4?) miejsce (ponieważ nie było rozgrywanego meczu o 3 miejsce), a w całych rozgrywkach o Puchar Metropolity Lubelskiego – miejsce 9. Na pamiątkę występu dostaliśmy pamiątkowy mały puchar! Dziękujemy zawodnikom i trenerom, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Zobacz zdjęcia... (fot.: Piotr Makarczuk, ks. Marcin Śnieżyński SDB)

Naszą drużynę reprezentowali:

Adam Chyliński

Piotr Chyliński

Karol Jasiński

Karol Klej

Maciej Śledź ©

Marcin Warda

Jarosław Włosek

Sztab Szkoleniowy:

Jakub Poleszak

Piotr Makarczuk

Ks. Łukasz Auguściak SDB

Ks. Marcin Śnieżyński SDB

J. Poleszak

W sposób wyjątkowy obchodziliśmy tegoroczną Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas Mszy Świętej licznie zgromadzona Liturgiczna Służba wraz z księżmi zawierzyła całe swoje życie Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Każdy z członków LS otrzymał na pamiątkę figurkę Maryi Niepokalanie Poczętej.
Po Mszy Świętej w naszym oratorium miała miejsce kolejna uroczystość: Drużyna, która tydzień wcześniej grała w turnieju i zdobyła 2 miejsce odebrała z tej okazji pamiątkowe medale. Ceremonię poprowadził wikariusz naszej parafii Ks. Janusz Goraj. Medalistom towarzyszyli koledzy z innych grup wiekowych oraz licznie zgromadzeni rodzice. Gratulujemy także drużynie z kategorii „lektorów młodszych”, którzy choć nie zajęli miejsca na podium, wykazali się prawdziwym duchem walki. Zobacz zdjęcia.

Jakub Poleszak.

Dnia 8 grudnia (piątek), w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na Mszy św. o godz. 18.00 zostanie dokonany Akt Oddania Służby Liturgicznej Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Zapraszamy wszystkich kandydatów, ministrantów i lektorów do udziału w tej Uroczystości. Poniżej jest tekst, który zostanie rozdany każdemu należącemu do LS. Proszę o przeczytanie go sobie, by wspólnie po modlitwie po Komunii św. (przed błogosławieństwem) odczytać go jako jednogłośna modlitwa. Przerwy na oddech będziemy robić po każdej linijce:

 

Maryjo,

Niewiasto Eucharystii,

rozważająca słowo Boga,

trwająca przy Jezusie w Jego doskonałej ofierze

i zjednoczona z Nim całym sercem,

Ty nazywałaś siebie Służebnicą Pańską,

Twojemu Niepokalanemu Sercu zawierzamy wszystkich,

których Bóg powołał do pełnienia szczególnych funkcji

w celebracjach liturgicznych.

Ogarnij swoją macierzyńską miłością

zespoły liturgiczne dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wyproś nam u Boga serce czyste,

gorliwość w służbie Bogu

i posłuszeństwo Kościołowi

w sprawowaniu świętej liturgii.

Pragniemy całym naszym życiem

uwielbiać Ojca wszechmogącego,

Jego Syna, Jezusa Chrystusa

i Ducha Świętego, Uświęciciela, jedynego Boga.

Który żyje i króluje przez wszystkie wieki wieków.

Amen.

W tym roku Turniej Ligi Ministranckiej w naszym dekanacie odbywa się w dwóch terminach: 18 lutego dla ministrantów starszych i 25 lutego dla lektorów młodszych. Niestety w rozgrywkach przeznaczonych dla młodszej kategorii wiekowej zajęliśmy tylko IV miejsce, choć byliśmy blisko - nawet może i pierwszego miejsca. Mamy nadzieję, że za rok nam się uda! Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć galerię pierwszej części turnieju.

 

W niedzielę, 25 września odbył się grill dla ministrantów i scholanek. Było dużo świetnej zabawy, mecz piłki nożnej, tańce integracyjne, świetna muzyka no i oczywiście coś smacznego na ząb, o co w głównej mierze zatroszczyli się rodzice. Dziękujemy wszystkim za radosną atmosferę i wspólnie spędzony czas! Zobacz zdjęcia.

24 września 2016r. 10 członków LS uczestniczyło w wycieczce, podczas której zwiedziliśmy sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Radecznicy, zoo w Zamościu i piękny rynek tego miasta. Lekki deszczyk nas nie wystraszył i mimo chmur panowała ogólna pogoda ducha. Zobacz zdjęcia.

W sobotę 27 sierpnia 2016 została zorganizowana wycieczka rowerowa nad Zalew Zemborzycki. Choć zaproszeni byli wszyscy ministranci posiadający rower, zgłosiło się tylko trzech śmiałków. Piękna pogoda dużo uśmiechu i wiele atrakcji być może staną się zachętą na przyszły rajd, do którego już gorąco zachęcam. Przejechaliśmy łącznie ponad 22 km. Nad zalewem czekała trasa do przejścia w parku linowym, a potem poczęstunek nad wodą i lody. Dzięki uzupełnionym kaloriom mogliśmy bez większego trudu pokonać trasę powrotną. Zobacz zdjęcia.

W sobotę, 5 maja 2016, w święto św. Dominika Savio – patrona ministrantów – czterech kandydatów na lektorów z naszej parafii uczestniczyło w obrzędzie przyjęcia funkcji lektora z rąk Arcybiskupa Stanisława Budzika. Uroczystość miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. W trakcie sprawowanej Eucharystii, po homilii odbył się  dialog, błogosławieństwo  arcybiskupa, poświęcenie alb i wręczenie Pisma Świętego, co stanowiło główne elementy obrzędu. Było to bardzo podniosłe wydarzenie szczególnie dla tych kilkuset młodych chłopaków z archidiecezji lubelskiej ich rodzin i dla księży opiekujących się liturgiczną służbą. Po Eucharystii i krótkim posiłku odbyła się piękna Droga światła, podczas której ze śpiewem i świecami wszyscy udali się do kościoła Świętej Rodziny, zatrzymując się przy czternastu stacjach, będących rozważaniami nad prawdą zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Od tego dnia Piotr Makarczuk, Jakub Puszka, Jakub Skrzypek i Krzysztof Włosek oficjalnie będą mogli czytać Słowo Boże na zgromadzeniach liturgicznych. Gratulujemy i życzymy, aby Pismo Święte zawsze było obecne na ich życiowych drogach i je oświecało. Zobacz zdjęcia.

W sobotę, 19 marca, w słoneczny choć dość zimny dzień, rozpoczęliśmy treningi piłki nożnej. Był to mecz treningowy zorganizowany przez trenera naszej reprezentacji Jakuba Poleszaka, w którym drużyną przeciwną była młodzież naszego Oratorium. Mecz był bardzo wymagający, raz ze względu na bardzo wyrównany poziom, o czym świadczy choćby wynik 13-12 (dla LSO:), a dwa ze względu na pełnowymiarowy czas trwania każdej połowy, czyli 2x45min., z tym, że drugą połowę sędzia przedłużył o 5 min. W trakcie meczu panowała wspaniała atmosfera uczciwej rywalizacji i radości ze wzajemnego spotkania. Następne mecze już wkrótce! Zobacz zdjęcia.

LEKTORZY.

Spotkanie lektorów odbywają się w środy po mszy wieczornej o godz. 18,30 w salce oratoryjnej.

KARTA ZASAD LEKTORA

1.   Chrystus jest moim światłem i życiem oraz drogą do Ojca. Dążę do zjednoczenia z Nim poprzez wiarę i  miłość w słowie Ewangelii, w Eucharystii i w bliźnich.

2.   Niepokalana, która najlepiej słuchała Słowa Bożego i strzegła go jest moim ideałem i moją Matką. Rozważam Jej postawę w różańcu, oddaje się Jej i naśladuję Ją.

3.   Kościół jest moim domem i moją rodziną. Chcę wzrastać coraz głębiej w jego braterską wspólnotę, czując się jej żywą komórką i pragnąc, aby objęła ona wszystkich ludzi.

4.   Chcę pielęgnować w sobie dar Nowego Życia, otrzymany na chrzcie świętym, którego sprawcą jest Duch Święty. Oddechem tego życia jest modlitwa.

5.   Zrozumiałem tajemnice osoby, która "nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie". Dlatego przykazaniem mego życia jest Agape, piękna miłość, której wyrazem jest ofiara i krzyż.

6.   Chcąc być w pełni sobą i ukształtować w sobie Nowego Człowieka muszę zawsze kierować się sumieniem oświeconym słowem Bożym. Wypowiadam walkę bezmyślności i nieodpowiedzialności.

7.   Chcę być wolny w dążeniu wyższych wartości, które uznałem za swoje. Dlatego muszę zdobywać się na odwagę płynięcia przeciw prądowi postawy  używania i egoizmu oraz mody i opinii tworząc nową  kulturę, w której wszystko służy wartości osoby.         

8.   Na straży godności osoby postawię czystość, która nie pozwala na odnoszenie się do osoby jako przedmiotu, choćby tylko możliwego użycia. Będę dbał o czystość myśli, słów i uczynków.

9.   Wykluczam ze swego życia alkohol i tytoń. Są to bowiem złudne wartości zagrażające wartościom prawdziwego życia. Dla dobra swojego oraz w poczuciu odpowiedzialności za drugich, decyduję się na świadomą i dobrowolną  abstynencję.   

10. Moja droga nie jest łatwą. Dlatego nie mogę i nie chcę iść nią samotnie, moją potrzebą i radością jest cotygodniowe spotkanie we wspólnocie tych, którzy chcą iść razem ze mną przy stole ewangelicznej rewizji życia.       

           

 

 

MINISTRANCI

Zbiórki ministrantów odbywają się we wtorki po mszy wieczornej o godz. 18,30 w salce oratoryjnej.

KARTA  ZASAD  MINISTRANTA

1.   Ministrant kocha Boga i dla Jego chwały wzorowo spełnia swoje obowiązki.

2.   Ministrant służy Chrystusowi w braciach.

3.   Ministrant rozwija w sobie życie Boże.

4.   Ministrant pracuje nad swoim charakterem i czuwa nad czystością duszy.

5.   Ministrant poznaje liturgię, szanuje liturgię i żyje nią.

6.   Ministrant modli się za Kościół, za Ojczyznę i służy jej rzetelną pracą.

7.   Ministrant jest dobrym synem i bratem.

8.   Ministrant swoją chrześcijańską postawą wnosi wszędzie prawdziwą radość.

9.   Ministrant przez swoją pilność i sumienność staje się przykładem dla innych.

10. Ministrant podobnie jak kapłan, stara się być niejako "drugim Chrystusem".

SPOTKANIA KANDYDATÓW 

Spotkania odbywają się w roku szkolnym w każdy czwartek po mszy wieczornej.

Kandydat przychodzi na mszę na godz. 18 i pozostaje na spotkaniu, które zazwyczaj odbywa

się w zakrystii i w prezbiterium kościoła.  Tam odbywa się nauka liturgii i służenia do mszy 

 i nabożeństw. Naukę prowadzi ks. Opiekun LS albo lektor. Okres przygotowania do

 Liturgicznej Służby Ołtarza (LSO) trwa 6 miesięcy.

NABÓR KANDYDATÓW

Zapis nowych kandydatów prowadzony jest we wrześniu i w styczniu. Jeden z rodziców

powinien zapisać kandydata u ks. Opiekuna LS. 

 KARTA  ZASAD  KANDYDATA

1.   Nigdy nie opuszczę porannej i wieczornej modlitwy.

2.   Zawsze zachowam się pobożnie i ze skupieniem w Domu Boga (w kościele i kaplicy).

3.   Będę posłuszny wobec rodziców i przełożonych.

4.   Będę sumienny w wypełnianiu swoich obowiązków, zwłaszcza w szkole.

5.   Będę dbał o czystość swojej duszy, zwłaszcza będę unikał nieskromnej  

      rozmowy, gazety, zabawy czy filmu.

6.   Będę żył w zgodzie z bliźnimi i będę unikał kłótni i sprzeczek.

7.   Będę miłował prawdę i dlatego nie splamię swoich ust kłamstwem.

8.   Będę wzorem dobroci wobec innych, będę wszystkim pomagał i brzydził się

      samolubstwem.

9.   Będę pełen radości życia i będę promieniował prawdziwą radością w swoim otoczeniu.

10. Będę gorliwym apostołem i będę rozmawiał z innymi o Bogu i sprawach religijnych.

 

PATRON  LSO

Święty Dominik Savio (1842-1857)

 Dominik Savio urodził się 2 kwietnia 1842 roku we Włoszech w miejscowości Riva di Chieri, koło Turynu. Rodzicami jego byli Carlo Savio i Brygida Gaiato. Ochrzczono go już w dniu jego urodzin. Był drugim z dziesięciorga dzieci. Ojciec był kowalem, a mama krawcową. Kiedy Dominik kończył drugi rok życia, rodzina Savio ze względu na pracę przeniosła się do Morialdo, które leżało na przedmieściu Castelnuovo d'Asti. Dzieci były wychowywane w głębokiej religijności. Dominik miał dobry charakter i pobożne serce. Już od najwcześniejszego dzieciństwa, jak stwierdzili jego rodzice, nie sprawiał trudności. Był posłuszny na każde polecenie. Jego pobożność wzrastała szybciej niż u innych dzieci. Gdy miał zaledwie 4 lata, nie trzeba było przypominać mu o odmówieniu modlitw porannych i wieczornych, przed posiłkiem i po posiłku oraz o modlitwie Anioł Pański. Co więcej sam zachęcał domowników, by odmawiali te modlitwy, gdy o nich zapominali. Mając 5 lat, nauczył się służyć do Mszy św. Przywiązywał do tego dużą uwagę. Niemal codziennie przychodził do kościoła, nawet zimą biegł na spotkanie z Bogiem. Często był na miejscu jeszcze przed otwarciem kościoła, wówczas modlił się na klęczkach przed drzwiami. Gdy miał 7 lat, umiał już na pamięć cały katechizm. Choć w tamtych czasach dzieci dopuszczano do Pierwszej Komunii Świętej po ukończeniu 11 lub 12 lat, Dominik przyjął Chleb Aniołów wyjątkowo wcześniej, bo w 7. roku życia. Tego dnia zapisał w książeczce do nabożeństwa następujące postanowienia, świadczące o dojrzałym życiu religijnym: 1. Będę się często spowiadał, a do komunii św. przystępował ilekroć pozwoli mi na to spowiednik; 2. Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja; 3. Raczej umrzeć niż zgrzeszyć.

Kiedy Dominik ukończył szkołę elementarną, wszyscy jego koledzy z radością odłożyli na bok pióra, wzięli do ręki rydel i motykę i poszli do pracy na roli. On jednak zapragnął dalej się uczyć. Pragnienie uczenia się wypowiedział w słowach: "Gdybym był ptaszkiem, chciałbym polecieć rano i wieczorem do szkoły w Castelnuovo i kontynuować moją naukę". Z butami przewieszonymi przez ramię, bo trzeba było oszczędzać na pobyt w szkole, co ranka maszerował na bosaka do szkoły gminnej do Castelnuovo d'Asti, oddalonej od Murialdo o 5 km. Musiał więc przemierzyć codziennie 10 km tam i z powrotem. Szedł zakurzonymi, kamienistymi drogami polnymi. Często padał deszcz, wiał wiatr lub prażyło słońce. Po drodze powtarzał to, czego nauczył się w szkole, gdyż w domu nie pozostawało mu zbyt wiele czasu na naukę. Jego kolejny nauczyciel i katecheta Ksiądz Aleksander Allora chwalił go za postępy w nauce. Kiedy rodzina Savio przeniosła się do Mondonio Dominik zmienił szkołę. Uczył się wówczas w Mondonio, gdzie miał bardzo wymagającego nauczyciela, księdza Giuseppe Cagliero. Sam ksiądz Cagliero mówił, że w ciągu 20 lat pracy nauczycielskiej nigdy nie miał ucznia, który dorównałby Dominikowi w pobożności. Jego pilność, obowiązkowość szybko zjednały mu przyjaźń kolegów. Ksiądz Cagliero był serdecznym przyjacielem księdza Bosco. Ksiądz Bosco prowadził wówczas w Turynie "Oratorium" dla ubogich chłopców, którzy mogli się dalej kształcić. Wielu z nich było zwykłymi urwisami, ale wielu z nich zostało później księżmi. Ksiądz Cagliero pokładając wielkie nadzieje w Dominiku oddał go do "Oratorium" w Turynie.
25 października 1854 roku wyruszył do Turynu. Wziął ze sobą niewielką torbę, w którą zapakował swoje rzeczy i książki. Ciężkie było rozstanie z rodziną, pierwszy raz bowiem rozstawał się z nią na dłużej. Marzył jednak o tym, by jak najszybciej znaleźć się w "Oratorium". Dominik Savio miał 12 lat, gdy spotkał księdza Jana Bosco w Turynie. 
Tu w "Oratorium" wszystko czynił, by pozyskać dusze dla Boga. Potrafił godzić kolegów ze sobą. W wolnym czasie był duszą zabawy. Przejął się do głębi kazaniem ks. Bosko na temat świętości. Z miłości do Maryi, w maju 1856 roku założył Towarzystwo Niepokalanej. Mogli do niego należeć tylko najlepsi chłopcy. Mieli o nim wiedzieć tylko ksiądz Bosko i zapisani członkowie. Starali się najpierw o własną prawdziwą chrześcijańską postawę. Postanowili często przystępować do sakramentu pokuty i Eucharystii oraz żywić gorące nabożeństwo do Matki Bożej. W działalność tego Towarzystwa Niepokalanej Dominik włożył całą swoją miłość do Maryi i cały zapał apostolski. 8 czerwca 1856 roku skończył pisać regulamin, który wszyscy członkowie zaakceptowali w całości. Dominik gorąco pragnął zostać świętym.
Dominik potrafił żyć dobrze ze wszystkimi chłopcami. Był tak ugruntowany w cnocie, że zalecano mu przebywanie z niektórymi zepsutymi chłopakami, aby zdobyć ich dla Pana. Potrafił z rozrywek, z zabaw a nawet obojętnych rozmów wyciągnąć korzyść duchową. Szczególną przyjaźnią darzył Camilla Gavio i Giovanniego Massaglię. Tych największych przyjaciół zabrał mu Bóg. Gavio zmarł w wieku 15 lat na chorobę serca. A Massaglia umarł w wieku 18 lat na przeziębienie. Przez 6 miesięcy był klerykiem. Dominik bardzo mocno przeżył śmierć swoich kolegów. Ta strata była dla niego tak bolesna, że znacznie nadwerężyła i tak już jego słabe zdrowie. Odtąd sam przygotowywał się do swojej śmierci, jakby przeczuwał blisko koniec swojego życia. W trzecim roku pobytu w "Oratorium" choroba dała się we znaki. Było to zapalenie płuc. Delikatny organizm, intensywna nauka i napięcia duchowe osłabiały jego siły życiowe. Uważał, że Towarzystwo Niepokalanej będzie skutecznym sposobem na to, aby w chwili śmierci zapewnić sobie opiekę Najświętszej Panny.
1 marca 1857 roku opuścił Turyn i swoje ukochane "Oratorium", wiedział, że już tam nie wróci. 9 marca pożegnał się z wszystkimi najbliższymi, wypowiedział ostatnie słowa: "Co za piękne rzeczy widzę" - i oddał duszę Panu. Miesiąc po śmierci ukazał się swojemu ojcu i zapewnił go, że jest już w niebie. Gdy do Oratorium dotarła wieść o śmierci Dominika, wielu jego kolegów uznało go za Świętego.
Po dwudziestu latach od śmierci święty Dominik ukazał się księdzu Janowi Bosko w chwale nieba wraz z innymi chłopcami, którzy przebywali kiedyś w "Oratorium".
Papież Pius XI nazwał go "małym, a raczej wielkim gigantem ducha". W 1950 roku papież Pius XII ogłosił go błogosławionym, a 12 czerwca 1954 roku uroczyście kanonizował. Św. Dominik Savio jest jednym z najmłodszych wyznawców (15 lat), jakiego Kościół dotychczas wyniósł na ołtarze. Jest patronem młodzieży, zwłaszcza ministrantów i chórów chłopięcych. W ikonografii św. Dominik przedstawiany jest z lilią w dłoni, a towarzyszy mu anioł. Uroczystość św. Dominika Savio obchodzona jest 6 maja.

 

Boże, źródło wszelkiego dobra, Ty w świętym Dominiku Savio
dałeś młodzieży przedziwny przykład miłości i czystości.
Dozwól również nam, swoim dzieciom,
wzrastać w radości i miłości,
aż do miary wielkości według pełni Chrystusa.
Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Twojego Syna,
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego
Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

 

 

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA (LSO)

 

LSO obecna na mszach i nabożeństwach

1. Według wyznaczenia dwie msze święte w tygodniu i niedzielna msza święta.

 2. Pierwszy czwartek miesiąca, msza z nabożeństwem, g. 18.

 3. Pierwszy piątek miesiąca, msze o godz. 17 dla dzieci, o godz. 18 dla wszystkich wiernych

     i młodzieży z nabożeństwem.

 4. 24 dzień miesiąca – Wspomożycielki Wiernych, g.18.

 5. Ostatni dzień miesiąca – Wspomnienie ks. Jana Bosko, g.18.  

 6. Nabożeństwa majowe, g.17,30.

 7. Nabożeństwa czerwcowe, po mszy św. wieczornej, w soboty i niedziele o g. 17,30.

 8. Nabożeństwa październikowe, różaniec, g. 17,30.

 9. Wieczysta Nowenna do MB Wspomożenia Wiernych w każdą środę o godz. 17,30.

 10. Nieszpory, w każdą niedzielę o godz. 17,30 (oprócz maja, czerwca i października).

 11. Pierwsza środa miesiąca, adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15 do 18.

       O godz. 15 odmawiamy koronkę do Miłosierdzia Bożego.

 12. Wielki Post: Droga Krzyżowa w piątki w kościele dolnym o g. 16,30 dla dzieci i o

       g.17,15 dla ogółu wiernych. Gorzkie Żale w niedziele o g.17,15.

13. Święto św. Franciszka Salezego 24 stycznia, msza o godz. 18.

 14. Uroczystość św. Jana Bosko 31 stycznia o godz. 18.

 15. Święto św. Dominika Savio, patrona ministrantów, 6 maja, godz. 18.

 16. Święto odpustowe w naszej parafii, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych - 24 maja,

        godz. 18.

 17.  Święta nakazane i inne uroczystości i święta roku liturgicznego: 19 marca św. Józefa,

        29 czerwca św. Piotra i Pawła, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP -

        8 grudnia. itp. 

 18. Roraty w Adwencie godz. 6 lub 18.

 19. Podziękowanie Bogu za miniony rok 31 grudnia na mszy o godz. 18.

 

ŚWIĘTA  OBOWIĄZKOWE  POZA  NIEDZIELAMI

1. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki - 1 stycznia  

2. Uroczystość Objawienia Pańskiego, Trzech Króli - 6 stycznia 

3. Uroczystość Bożego Ciała 

4. Uroczystość Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia

5. Wszystkich Świętych – 1 listopada

6. Boże Narodzenie – 25 grudnia

 

Modlitwa przed służeniem

Oto za chwilę przystąpię do ołtarza Bożego,/ do Boga, który rozwesela młodość moją. /

Do świętej przystępuję służby. / Chcę ją dobrze pełnić. /

Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia,/ by myśli moje były przy tobie,/

by oczy moje były zwrócone na ołtarz, /a serce moje oddane tylko tobie.  Amen.

 Modlitwa po służeniu

Boże, którego dobroć powołała mnie do Twej służby,/ spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach,/ przez dzień dzisiejszy i całe me życie,/ szedł tylko drogą zbawienia./  Przez Chrystusa, Pana naszego.  Amen.

 

 

 

 

 

Copyright © 2016
ls.salezjanie.lublin.pl